İspanya Genel Ziyaretçi Vizesi Evraklarına İlişkin

Birleşik Krallık Devleti topraklarına eğlence, kültürel gezi ve turistik tatil amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken İspanya Genel Ziyaretçi Vizesi, kısa süreli bir vize kategorisidir.

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği üyesi olmaması nedeniyle, İspanya vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. Bu nedenle İspanya Genel Ziyaretçi Vizesi Schengen vizesi özelliği taşımamasından dolayı İspanya genel ziyaretçi vizesi sahibi kişiler, İspanya seyahatleri devamında Schengen Bölgesi üyesi diğer ülkelere yapacakları seyahatleri için Schengen vizesi başvurusu yapmak zorunda kalacaklardır. 

İspanya Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya’ye turistik amaçlı giriş yapabilmeleri için Genel Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İspanya vize işlemlerinden muaftırlar.

İSPANYA VİZESİ EVRAK LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

İspanya Genel Ziyaretçi Vizesi Hazırlanması Gereken Evraklar

İspanya Genel Ziyaretçi Vize işlemlerine başvuru için hazırlanan evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de sunulması gerekmektedir. Vize başvurusunun İspanya Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, bazı belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi istenebilir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi önemlidir. Bu tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzasının bulunmalıdır. İspanya vizesi için gerekli evraklar listesini inceleyelim;

PASAPORT

 • Temdit süresi seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.
 • Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir.

FİNANSAL DÖKÜMANLAR

 • İspanya seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İşveren Yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

İspanya seyahatine sponsorluk eden 1. dereceden akraba olması durumunda;

 • İspanya’deki maddi durumunu beyan için son 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirini bildiren evraklar, malvarlığını kanıtlayıcı belgeler. İspanya’de resmi otumunu  gösteren belgeler; adına elektrik, su, gaz faturaları vb.

MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR:

 • Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı: detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü,  
 • Güncel bilgileri içermekte olan iş yerine ait evraklar,

Lütfen dikkat!

İspanya vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu işyerine ait beyan edeceği şirketin faaliyet belgesi İngilizce olarak hazırlanmış, güncel tarihli ve orijinal belge olarak beyan edilmelidir. 

 • Kişi Şirket Sahibi ise; Ticaret Sicil Kaydı: işyerinin sahibi adına düzenlenmiş, şirketin faaliyet bilgileri içermeli. İngilizce Faaliyet Belgesi, şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınır.
 • Kişi Emekli ise; Emekli Maaş Hesap Cüzdanı (son 3 aylık döküm) ve Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte
 • Kişi Çiftçi ise; bağlı bulunduğu Ziraat Odası’ Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi alınmalı.
 • Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis mesleklerinden birine mensup olması durumunda; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı  

EĞİTİM İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 • Bağlı bulunduğu Eğitim Kurumundan, antetli kağıda, Öğrenci Kabul Yazısı: okuldan izinli olduğu bilgisi verilmeli.
 • 18 yaşından küçük ise başvuru sahibi, Doğum Sertifikası veya Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile ve adres bilgilerini içeren )
 • Annesi veya babası yahut 3. kişi ile seyahat ediyor olması halinde;  seyahat etmesine hiçbir sebep olmadığını, izin verdiklerine dair ebeveynlerin ikisi  tarafından imzalanmış, noter tasdikli  orijinal Muvafakatname (İzin Belgesi) ve Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport kimlik bilgisi ve imzalarının olduğu sayfaların fotokopileri ile birlikte.
 • Seyahat ettiği 3. kişinin tanımı ve konaklama yapacağı yer hakkında detaylı bilgi

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR

 • İspanya Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi.
 • İspanya’de ailece turistik seyahate çıkılması halinde; ortak sunulan evrakların ikinci kez başvuru dosyasının içine konulmasına gerek yoktur.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Detaylı İspanya Gezi Programı

ONLİNE İSPANYA VİZE BAŞVURUSU

Online İspanya Vize Başvuru Formu (VAF1A Başvuru Formu)

 • İspanya Genel Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturularak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online İspanya Vize Başvuru Formu doldurulmalı.
 • Online İspanya vize başvurusunda; vize türü seçeneği ve İspanya seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.
 • Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir.

İSPANYA VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

İspanya Vize Başvuru Merkezleri, İspanya vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. İspanya vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirlerden vize başvuru müracaatları yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan İspanya Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir’dir.

BİOMETRİK VERİ ALIMI

İspanya Genel Ziyaretçi Vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için İspanya Vize Başvuru Merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

RANDEVU SAATİNİ BELİRLEME SERVİSİ (Prime Time Appointment Service)

İspanya Genel Ziyaretçi Vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten İspanya Vize Başvuru Merkezi İstanbul ,  İspanya Vize Başvuru Merkezi Ankara ve İspanya Vize Başvuru Merkezi İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

ÖNCELİKLİ İSPANYA VİZE HİZMETİ  

İspanya Genel Ziyaretçi Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. İspanya vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli İspanya Vize başvuru işlemleri hizmeti ile İspanya Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İspanya Genel Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İspanya Vize Servisi sadece İstanbul İspanya Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

İspanya Konsolosluğu ve İspanya Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.İspanya turistik vize başvurularında İspanya Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

İspanya vize başvuru işlemleri için Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik web sitesi üzerinden İspanya vize başvuru formu doldurulur ve İspanya vize başvuru merkezinden randevu alınır. Vize başvuru formu eksiksiz doldurulmadan İspanya vize randevusu alınamaz ve randevusuz İspanya vize başvuru kabulü gerçekleşmez. Başvuru formu doldurulup ödeme gerçekleştirildikten sonra, İspanya vize başvuru formuna girilen bilgilerle ilgili değişiklik yapılamaz. Bu nedenle başvuru formuna girilen bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. İspanya vize başvuru formunda yazdığınız bilgilerinizle randevu günü sunacağınız evrakların birbirini destekliyor olması gerekiyor. Randevu gününüzde İspanya vize başvuru merkezinde şahsen bulunmalısınız.

2.İspanya vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

İspanya vize başvurusu yapacak başvuru sahipleri randevu günü vize başvuru merkezinde şahsen bulunmak zorundadır. İspanya vize başvurunuzun tamamlanabilmesi ve İspanya Konsolosluğu’na ulaştırılabilmesi için başvurunuz esnasında fotoğrafınız çekilir, parmak iziniz alınır ve biyometrik datanız kaydedilir. Daha önce İspanya vizesi almış ve İspanya’ye seyahat etmiş başvuru sahipleri de her yeni İspanya vize başvurusunda başvuru merkezinde bulunmak durumundadır. Başvurunuzu size en yakın vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilirsiniz.

3.İspanya turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

İspanya turistik vize işlemlerinizin tamamlanabilmesi için İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan, evraklarınızı teslim edeceğiniz vize başvuru merkezinde parmak iziniz de alınacaktır. Parmak izi ibrazı olmadan İspanya vize başvurunuzun tamamlanması ve İspanya Konsolosluğu vize depertmanına gönderilmesi mümkün olmayacaktır. Daha önce İspanya vizesi alıp İspanya’ye seyahat etmiş olsanız da her yeni vize başvurunuzda başvuru merkezinde bulunmanız ve parmak izi vermeniz gerekecektir.

4.İspanya turistik vizesi kaç günde çıkar?

İspanya turistik vizesi randevu gününüzden sonra 21 günde (15 iş günü)  sonuçlanacaktır. İspanya Konsolosluğu vize bölümünün yoğunluk durumuna göre İspanya vize başvurunuz daha kısa sürede de sonuçlanabilir. İspanya seyahatinizi planladıktan sonra, İspanya Vize başvuru merkezinin ve İspanya Konsolosluğu’nun yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak başvurunuzu seyahat tarihinizden ez az 1-1,5 ay önce yapmış olmanız önerilir. Acil İspanya seyahatleriniz için ise 5 iş gününde sonuçlanan Ekspres İspanya Vize başvurusu ya da 24 saatte sonuçlanan Süper Ekspres İspanya vize başvuru seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca alınan randevu tarihinizden daha önce ya da daha sonra randevunuza gidebilmenizi sağlayan randevusuz işlem (walk-in) seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Hızlı İspanya vize başvurusu yapabilmek için İspanya Konsolosluğu’na ödeyeceğiniz vize harç ücretine ek olarak almak istediğiniz ek hizmet için de ek hizmet bedeli ödemeniz gerekecektir.

5.İspanya vizesi başvurumu İzmir’den, Edirne’den veya Antalya’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

İspanya vize başvurunuzu ikamet adresinizden bağımsız İspanya vize başvuru merkezi bulunan tüm şehirlerden yapabilirsiniz. Vize başvurunuz teslim alınacak ve değerlendirilmek üzere Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik bürosuna ulaştırılacaktır. İspanya Konsolosluğuna bağlı İspanya vize başvurunuzu gerçekleştirebileceğiniz başvuru merkezleri; İstanbul İspanya vize başvuru merkezi, Ankara İspanya Vize başvuru merkezi, Adana İspanya vize başvuru merkezi, İzmir İspanya vize başvuru merkezi, Gaziantep İspanya vize başvuru merkezi, Antalya İspanya vize başvuru merkezi ve Bursa İspanya vize başvuru merkezidir. Başvurunuzu size yakın olan dilediğiniz şehirden randevunuzu alıp gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Kayseri, Eskişehir, Konya, Çorum’dan İspanya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Ankara vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerini tamamlayabilirler. Adana, Mersin, Diyarbakır, Kars’ta yaşayan başvuru sahipleri İspanya vize başvurularını Gaziantep Vize Başvuru merkezi üzerinden yapabilirler. Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Denizli ikametli kişiler ise İzmir vize başvuru Merkezi ya da Bursa İspanya vize başvuru merkezinden randevu alabilirler. Dosyanız ve biyometrik verileriniz aynı gün içinde İspanya Konsolosluğu’na gönderilecek ve İspanya konsolosluğu vize bölümü tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

6.VIP Başvuru ile İspanya vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

İspanya vize başvurunuzu özel bir odada ve size yardımcı olacak bir personel aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz VIP İspanya Vize Başvuru hizmetinden faydalanabilirsiniz. Vip İspanya vize başvurusu işleminizin sonuçlanma süresini etkilemez. İspanya Vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için ise Ekspres ve Süper Ekspres vize seçenekleri mevcuttur. Ekspres İspanya Vizesi için başvuru yapıldığında işleminiz randevu gününüzden sonra 5 iş gününde sonuçlanır. Süper Ekspres İspanya vizesi için başvuru yaptığınızda ise İspanya Vizenizi 24 saatte alabilirsiniz. Hızlı İspanya vizesi seçenekleri vizenizle ilgili verilecek kararı etkilemeyecektir ve ek hizmet bedeline tabidir.

7.İspanya turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

İspanya turistik vize başvurunuzu yapabilmeniz için seyahatinize 90 günden az zaman kalmış olmalıdır. Vize sonuçlanma süresi uzun olduğu için başvuru işlemlerinize seyahatinizden en az 1-1,5 ay önce başlamanız önerilir. İspanya vize başvuru evraklarınızın hazırlanması, İspanya vize başvuru formunuzun doldurulması ve randevu alımı zaman alabilir. İspanya vize başvurunuz randevu gününüzden sonra 15 iş gününde sonuçlanacaktır. Randevu alacağınız en yakın tarih randevu yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 3-4 iş günü sonrası için uygun randevu alabilirsiniz.

8.İspanya turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

İspanya vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun seyahat edeceğinizi beyan ettiğiniz tarih aralığını kapsıyor olması yeterlidir. Seyahatinizden sonra 6 ay daha geçerli pasaporta sahip olma zorunluluğunuz yoktur.

9.İspanya turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

İspanya vize başvurusunda bulunabilmeniz için uçak biletinizi satın almış olmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz daha sonra satın almayı planladığınız rezervasyonu dosyanıza ekleyebilirsiniz. Vize başvurunuz esnasında satın alınmış uçak bileti ya da rezervasyon sunma zorunluluğunuz yoktur. Ancak İspanya’de kalacağınız, kalmayı planladığınız adresi İspanya vize başvuru formunuzda belirtmeniz gerekiyor. İspanya’de bir akrabanız ya da arkadaşınızın yanında kalacaksanız mutlaka davetiye almalısınız. Seyahat amacınıza uygun başvuru yapmamanız durumunda İspanya vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Otelde konaklayacaksanız otel rezervasyonu yapmanız gerekiyor. Seyahat tarihlerinizi kapsayacak otel rezervasyonunuzu iptal edilebilir olarak yapabilirsiniz. Vize sonuçlanma tarihinizden önce yaptığınız otel rezervasyonunuzun iptal olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor fakat iptal olmuş bir otel rezervasyonu tek başına İspanya vize başvurunuz olumsuz sonuçlanmasına neden olmaz. İspanya vize başvurunuz için evraklarınızın eksiksiz olması, gerekli tüm evrakların Konsolosluk’a ulaştırılması ve doğru başvuru yapılması çok önemlidir.

10.İspanya vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

İspanya vize başvurunuzda eski isim ve soyisminizin bulunduğu fakat geçerliliği devam eden pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Kimliğiniz ve pasaportunuzdaki isim soyisim bilgilerinizin eşleşme zorunluluğu yoktur. Evlenme ya da boşanma, isim değişikliği durumlarınızı gösteren evrakları İspanya vizesi başvuru dosyanızda sunmanız durumunda sorun yaşanmayacaktır fakat seyahatiniz çok acil değilse İspanya vizesine başvuru yapmadan önce pasaportunuzu güncellemenizi tavsiye edilir.

11.İspanya turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

İspanya turistik vize ücretleri başvurulan vize süresine göre değişmektedir. İspanya Konsolosluğu başvuru sahiplerine 6 aylık,2 yıllık,5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru seçenekleri sunmaktadır.2018 yılı 6 aylık turistik vize başvuru ücreti 128 Dolar, 2 yıllık turistik vize başvuru ücreti 492 Dolar, 5 Yıllık turistik vize başvuru ücreti 895 Dolar ve 10 yıllık turistik vize başvuru ücreti 1098 Dolar’dır. Vize harç ücretleri yıl içinde sürekli güncellenmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz yılı seçerek vize başvuru formunuzu doldurmanız ve vize ücretinizi ödemiş olmanız başvurduğunuz yıl süresi kadar İspanya vizesi alacağınız anlamına gelmemektedir. Konsolosluk başvuru evraklarınızı, vize başvuru formunuzu değerlendirecek ve uygun görülmesi durumunda İspanya vize başvurunuz onaylanacaktır.

İspanya Vize başvurunuzun daha kısa sürede sonuçlanmasını isterseniz Konsolosluğun sunduğu bazı katma değerli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Katma değerli hizmetler ek ödemelere tabidir ve vize başvurunuzun daha kolay ve daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Bu hizmetler için ödeme yaptıktan sonra başvurunuzun reddedilmesi ya da başvurunuzu iptal etmeniz durumunda ücret iadesi mümkün olmayacaktır. Ekspres İspanya vize başvurusu için vize harç ücretine ek olarak ödemeniz gereken ücret 184 Pound’dur. Ödemeyi gerçekleştirmeniz ve hizmeti satın aldığınızı beyan edeceğiniz ödeme dekontunu başvuru esnasında sunmanız durumunda İspanya vize başvurunuz randevu gününüzden sonra 5 iş gününde sonuçlanacaktır. İspanya vize başvurunuzun 24 saatte sonuçlanması için ise Süper Ekspres vize başvuru seçeneği mevcuttur. Bu hizmet için ödemeniz gereken ücret ise 919 Pound’dur. Hızlı İspanya vize başvuru seçenekleri dışında randevusuz işlem (walk-inn), VIP İspanya vize başvuru seçenekleri de mevcuttur. Randevusuz işlem için ödemeniz gereken ek ücret 73 Pound’dur. Ödemeyi gerçekleştirip hizmeti satın aldığınızda randevu tarihinizden bağımsız istediğiniz zaman başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. VIP İspanya vize başvuru işlemi (Premium Lounge) için ise harçlara ek olarak 85 Pound ödeme yapmanız gerekecektir.

İspanya vize başvurusu yapacak tüm başvuru sahipleri yaş sınırı gözetilmeksizin vize bedeli ödemek zorundadır.

12.Turistik İspanya Vize başvurusu yapabilmem için banka hesabımda ne kadar para olmalı? Banka hesabımın Pound hesabı olması mı gerekiyor?

Turistik İspanya vize başvurusu yapabilmeniz için başvuru evraklarınızla birlikte mutlaka banka hesap dökümlerinizi de sunmanız gerekiyor. İspanya Konsolosluğu vize bölümü banka hesabınızı değerlendirirken hesap hareketlerinizi detaylı olarak inceleyecektir. Size ait olan banka hesap dökümünüzün son 6 aylık dökümünü bankadan ıslak imzalı ve kaşeli, imza sirküleriyle birlikte almalısınız. Hesabınızda İspanya’de kalacağınız süre ve konaklama detaylarınıza göre seyahat süreniz boyunca size yetecek para mutlaka bulunmalıdır. Turistik bir başvuru gerçekleştiriyorsanız hesabınızda en az 4000 TL olmasını tavsiye ediyoruz fakat kalış sürenizi uzun belirtiyorsanız ya da konaklama için sunduğunuz otel rezervasyon ücreti fazla ise başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Başvurunuzu yaparken seyahat planlamanız ve banka hesap dökümünüz birbirini desteklemelidir. Size ait olan vadeli, vadesiz tüm hesaplarınızı sunmanız gerekiyor. Konsolosluk özellikle günlük kullanıma açık, her zaman kullandığınız ve kullanabileceğiniz banka hesabınızda yeterli bakiye görmek ister. Vize başvurunuza yakın zamanda yapılan yüksek para girişleri, paranın kaynağı belirtilmediğinde başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

İspanya vize başvurunuz için sunduğunuz banka hesapları TL, Dolar, Euro ya da Pound cinsinden olabilir.

Başvurunuzun ve banka hesaplarınızın detaylı değerlendirilmesi, mevcut banka hesaplarınıza uygun bir şekilde seyahat planlamanızın ve başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için güncel bilgileri İspanya Konsolosluğu’ndan teyit ediniz.

13.İspanya Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Turistik İspanya vize başvuru işlemlerinde konsolosluk vize mülakatı yoktur. Bazı özel durumlarda Konsolosluk yetkilileri telefonla arayarak sunduğunuz evraklar ve genel durumunuzla ilgili bilgi almak isteyebilirler ya da ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrak talebinde bulunmaları durumunda size e-mail yoluyla ulaşacaklardır. Telefon görüşmeleriniz esnasında başvuru evraklarınız ve beyan ettiğiniz bilgilerle çelişen yanıtlar vermemeniz gerekmektedir.

14.AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl İspanya vizesi alır?

AB vatandaşı ile evli olan kişiler Eea Family Permit vizesine başvuru yapabilirler. Eea Family Permit vizesi ücretsiz olarak alınır ve Eea Family Permit vizesine sahip Ab vatandaşı eşleri İspanya’de 6 ay boyunca yaşama ve çalışma hakkına sahip olur.

15.İspanya vize başvuru evraklarımın tamamının İngilizce tercümesini yaptırmalı mıyım?

İspanya vize başvuru evraklarınız ve dolduracağınız vize başvuru formu başvuru yapacağınız İspanya vize türüne göre değişiklik gösterir. İspanya seyahat amacınız turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli vize almanızı gerektiren, kısa süreli ziyaretçi vizeleri kategorisindeyse hazırlayacağınız evrakların tamamının İngilizce olma zorunluluğu yoktur. Ancak İspanya Konsolosluğu şirket çalışanı ya da şirket sahibi olan kişilerin şirket faaliyet belgelerinin İngilizce sunulmasını talep eder. Güncel İngilizce şirket faaliyet belgenizi e-imzalı olarak Ticaret Odası web sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Vize başvurunuz Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ofisi tarafından İstanbul’da değerlendirilecektir.

Vize başvuru türünüz kısa süreli ziyaretçi vizesi kategorisine girmiyorsa başvuru evraklarınız İspanya’de, Home Office’te değerlendirilecektir. Tier 1,Tier 2 , Tier 4,Tier 5 vize kategorileri, Yerleşim ve Ankara Anlaşması başvurularınız için evraklarınızın tamamının İngilizce tercümesi sunulmalıdır.

16.İspanya vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

İspanya Konsolosluğu en az 6 aylık ve her zaman çok girişli vize verir. Vize süresini İspanya başvuru formunuzu doldurmaya başlamadan önce seçebilirsiniz.6 aylık İspanya vizesi, 2 yıllık İspanya vizesi,5 yıllık İspanya Vizesi ve 10 yıllık İspanya vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız vize süresine göre ödeyeceğiniz İspanya vize ücreti değişecektir. Daha önce farklı ülkelere seyahat ettiyseniz, Konsolosluk tarafından talep edilen evraklarınızı eksiksiz sunabiliyorsanız ilk vizenizde 2, 5 ya da 10 yıllık İspanya vize başvurusunda da bulunabilirsiniz. Uzun süreli İspanya vizesi alabilmek için seyahat geçmişinizin olması ve aktif banka hesaplarına sahip olmanız çok önemlidir. Ayrıca doldurulacak vize başvuru formu çok önemlidir. Başvuru formunuzdaki hatalar vize başvurunuzun reddedilmesine ya da verilecek İspanya vize süresinin kısa olmasına neden olabilir.

17.İspanya Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İspanya Konsolosluğu vize depertmanından vize onayınızı aldıktan sonra mutlaka vize etiketinizdeki bilgileri kontrol etmelisiniz. Vizenizin başlangıç bitiş tarihleri, isim soyisim bilgilerinizde hata olmaması çok önemlidir. Verilen vize tarih aralığında istediğiniz zaman İspanya’ye seyahat edebilirsiniz. Vizeniz Konsolosluk tarafından vize onayınızın verildiği gün başlar. İspanya vizenizle 1 yıl içinde İspanya’de kalma süreniz 6 aydır.2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıllık İspanya vizesine sahip olsanız da 1 yıl içinde 6 aydan daha fazla İspanya’de kalamazsınız.

İspanya vizeniz çok girişli olacağı için vize geçerlilik tarihleriniz içinde 1 yılda 6 ayı geçmemek koşuluyla istediğiniz kadar İspanya’ye giriş çıkış yapabilirsiniz.

18.Turistik 6 aylık İspanya vizesi ile İspanya’de ne kadar kalabilirim?

Geçerli 6 aylık Turistik İspanya vizenizle İspanya’de vize bitiş tarihinize kadar kalma hakkınız vardır fakat turistik İspanya vizesi için başvuru yaptığınız için 6 ay boyunca İspanya’de kalmanız bir sonraki vize başvurunuz için sorun olabilir.

19.İspanya Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli ve yerleşim kategorisine girmeyen İspanya Vize başvurularınızın red ile sonuçlanması  durumunda itiraz hakkınız yoktur. Başvurunuzun İspanya Konsolosluğu vize bölümü tarafından yeniden değerlendirilmesini talep etmek isterseniz yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor. İspanya ret mektubunuzda yanlış beyandan dolayı 10 yıl boyunca başvuru yapamazsınız gibi bir ibare bulunmadığı sürece yeni başvurunuzu dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Yeni İspanya vize başvurunuzu yaparken bir önceki başvurunuzdaki ret gerekçelerini dikkate almalısınız. Değiştirebileceğiniz, kanıt sunarak açıklama yapacağınız, düzeltmeler yapacağınız durumlar söz konusu ise başvurunuzu yeniden yapabilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz. Durumunuzla ilgili ve başvuru evraklarınızla ilgili bir düzenleme/düzeltme yapamıyorsanız başvurunuz tekrar olumsuz sonuçlanacaktır.
Yeni bir vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizde ret mektubunuzla birlikte vize işlemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti veren kurumsal bir firmadan destek alabilirsiniz.

20.İspanya Konsolosluğu’ndan Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

İspanya vize başvurunuzun reddi durumunda ödemiş olduğunuz İspanya Vize ücretinin iadesi yapılmaz. Reddinize istinaden durumunuzu güncelleyerek dilediğiniz zaman yeniden başvuru yapabilirsiniz. Yeni başvurunuzda vize harcını tekrar ödemeniz gerekecektir.

21.18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

18 yaş altındaki çocuklar ebeveynleriyle beraber seyahat ediyorsa muvafakatname sunma zorunluluğu yoktur. Muvafakatname olmadan İspanya vizesi alabilirsiniz fakat verilen İspanya vizesi üzerinde sadece anne ve baba ile seyahat edebilir ibaresi yer alacaktır. Uzun süreli İspanya vizesi için başvuru yapıyorsanız ve 18 yaş altı kişinin daha sonra ebeveynleri olamadan seyahat etmesi gerekecekse muvafakatname sunmanız gerekiyor.18 yaş altındaki çocuğunuz sizinle beraber İspanya’ye seyahat ediyor da olsa sonraki seyahatlerinizi de düşünerek muvakafatname almanız tavsiye edilir.
18 yaşın altında olan başvuru sahiplerine vize başvuruları esnasında bir yetişkin eşlik ediyor olmalıdır.

22.İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

İşyerinizden çıkış işlemleriniz resmi olarak gerçekleştiyse İspanya vize başvurunuzda şirket evraklarınız geçerli olmayacaktır. Vize başvurunuzun sorunsuz gerçekleşmesi ve olumlu sonuçlanabilmesi için İspanya Konsolosluğu vize depertmanına güncel evraklarınızı sunmanız gerekmektedir. Güncel olmayan, geçerli durumunuzu yansıtmayan vize başvuru evrakları İspanya vize başvurunuzda dikkate alınmaz.

23.Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

İspanya vize başvurunuz için Konsolosluğa güncel durumunuzu gösteren zorunlu evrakları ve durumunuzu anlatmak istediğiniz destekleyici evrakları sunmalısınız.

İşe girişiniz yeni gerçekleştiyse yeni işyerinizden alabileceğiniz şirket evraklarınız, işe giriş bildirgeniz ve şirket yetkilisi tarafından yazılan dilekçeniz sunulmalıdır. Çalışma geçmişiniz varsa, bunu hizmet dökümünüzle kanıtlayabiliyorsanız son 3 aylık maaş bordrosu sunmasanız da başvurunuz kabul edilebilir ancak başvurunuz aynı işyerinde uzun süreli çalışan olmadığınız için riskli bir başvuru olabilir. Genel olarak gelir durumunuz ve hizmet dökümünüzdeki çalışma geçmişiniz güçlüyse işe girişiniz yeni olsa da başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

24.Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

İspanya vizeniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu sizin yerinize üçüncü şahıslar da teslim alabilir. Bir temsilci aracılığıyla pasaportunuzu teslim almak istiyorsanız yetki yazınızı, kimlik fotokopinizi, pasaportunuzu alacak kişinin kimlik fotokopisini ve başvuru esnasında size verilen kontrol listesini pasaportunuzu teslim alacak kişiye vermelisiniz.

25.Geçerli İspanya vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Geçerli İspanya vizenizin bulunduğu pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda vizenizin geçerliliği devam etmeyecektir. Konsolosluk tarafından vize başvurusu için istenen tüm evrakları tekrar hazırlayarak yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Yeni İspanya vize başvurunuz için başvuru merkezinde şahsen bulunmak ve parmak izi vermek zorundasınız. Ayrıca vize başvuru ücretinden de muaf olmayacaksınız.

26.İspanya Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

İspanya vize başvurunuzun reddedilmesinden sonra yeni bir başvuru yapmak isterseniz ilk vize başvurunuzdaki tüm prosedürler tekrar geçerli olacaktır. Yeni başvurunuzda yeni bir İspanya vize başvuru formu doldurmalı, İspanya vize ücretini yeniden ödemeli ve tekrar parmak izi vermelisiniz. İspanya Konsolosluğu vize başvurunuzu bir önceki başvurunuzdan bağımsız, yeni başvuru evraklarınızla birlikte değerlendirecektir.

27.İspanya vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli İspanya vizenizle Birleşik Krallığı oluşturan İspanya, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya seyahat edebilirsiniz. Ayrıca önce İspanya’ye girmek koşuluyla İrlanda Cumhuriyeti’ne de seyahat gerçekleştirebilirsiniz. İrlanda’ya girebilmeniz için İspanya’de kalma zorunluluğunuz yoktur. Son 6 ay içinde İspanya vizesi ile İspanya seyahati gerçekleştirmiş kişiler ise, İspanya vizeleri ile İrlanda Cumhuriyeti’ne direkt olarak seyahat gerçekleştirebilirler.

28.İspanya turistik vize başvurusu yaparken pasaportumu teslim etmek zorunda mıyım? Pasaportsuz İspanya vize başvurusu yapabilir miyim?

İspanya vize başvurunuz esnasında pasaportunuzu teslim etmek istemiyorsanız, pasaportsuz vize başvurusu yapabilirsiniz. Pasaportsuz İspanya vize başvuru işlemi için konsolosluk harç bedeli dışında 42 Pound katma değer hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor.

Randevu gününüzde başvuru evraklarınız, orijinal pasaportunuz ve başvuru yapacağınız pasaportun tüm sayfalarının fotokopisini sunmanız gerekiyor. Başvurunuz Konsolosluğa pasaport fotokopilerinizle birlikte gönderilecek ve değerlendirilmeye alınacaktır. Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosu tarafından vizenizle ilgili karar verildikten sonra size bir bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Bilgilendirme e-postasını aldıktan sonra 28 gün içinde pasaportunuzu teslim etmeniz gerekiyor. Pasaportunuzu teslim etmemeniz durumunda başvurunuz reddedilecektir. Pasaportunuz teslim alındıktan sonra ortalama 7 gün içinde işleminiz İspanya Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılacaktır.

29. İspanya Vizesi Schengen vizesi midir?

İspanya Schengen üye ülkelerinden olmadığı için geçerli İspanya vizenizle Schengen üye ülkelerine seyahat edemezsiniz. Geçerli bir Schengen vizesine sahip kişiler de bu vize ile İspanya’ye giriş yapamazlar.

İspanya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya vize başvurularını İspanya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirerek İspanya vizesi almalıdır.