İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi almak isteyen kişiler öncelikle seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun olan evrak listesini hazırlamalılardır. Seyahat amacına uygun olması önemlidir. Turistik, aile ziyareti, iş seyahati vb durumlarda hazırlanan evraklar değişiklik göstermektedir. Tüm evraklar hazırlandıktan sonra başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form İngilizce olarak doldurulmalıdır ve evraklarınızdaki bilgilerle formdaki cevaplar aynı olmalıdır. Formun çıktısı alınarak evrakların arasına eklenmelidir. Daha sonra İspanya Konsolosluğunun web sitesinden randevu alınmalıdır. Başvuru esnasında parmak izi vermeniz istenecektir. Son 5 yıl içinde Shengen Vizesi aldıysanız parmak izi vermenize gerek yoktur.

İspanya vizesi genellikle 10-15 gün içinde sonuçlanmaktadır. İspanya Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir. İspanya Başkonsolosluğu gerek gördüğü takdirde ek evrak talep edebilir, başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir.

İspanya Vizenizde Single Entry(Tek Giriş) yazıyorsa bu ülkeye tek giriş hakkınız bulunuyor demektir. Yani İspanya’dan çıkıp Türkiye’ye giriş yapıyorsanız vize süreniz bitmese dahi tekrar İspanya’ya giriş yapamazsınız.Eğer vizenizde Double Entry(Çift Giriş) yazıyorsa bu İspanya’ya iki kez giriş hakkınız olduğunu göstermektedir. Multiple Entry(Çoklu Giriş) yazması durumunda ise İspanya’ya vize süreniz dahilinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz demektir. İspanya’dan çıkıp başka bir Shengen ülkesine vize süreniz bitmediyse her durumda geçebilirsiniz.

İspanya Vize Evrakları

 • Başvuru Formu: İspanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dilekçe(İngilizce veya İspanyolca olmalıdır),
 • Kimlik fotokopisi,
 • Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgâh (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

İspanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya’ya seyahat etmek isteyen TC vatandaşları İspanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize ofislerinin web sitesinden istedikleri bir tarihe randevu alabilirler. Ancak randevu alırken vize sonuçlanma süresiyle seyahat tarihleri arasındaki süreye dikkat edilmelidir. Herhangi bir sorun yaşamamak için vize işlemlerine 1 ay önceden başlanması tavsiye edilir. Randevu alırken bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. Randevu tarihinde evraklarınız hazır bir şekilde başvuru merkezinde bulunmalısınız. Başvuru esnasında daha önceden Shengen vizesi almayan kişilerden parmak izi alınmaktadır. Son 5 yıl içinde Shengen vizesi alan kişilerin şahsen başvurmasına gerek yoktur.

 İspanya Vizesi Sonuçlanma Süresi

İspanya vizesi sonuçlanma süresi İspanya Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlıdır. Genellikle 10-15 günde sonuçlanmaktadır. Başvuru sahiplerini 1 ay öncesinden başlatması tavsiye edilir. Vizenizin onaylanıp onaylanmamasına İspanya Konsolosluğu karar vermektedir. Eğer vize çıkmazsa başvuru ücreti geri ödenmez. İlk kez Shengen başvurusu yapıyorsanız genellikle 1 veya 2 haftalık vize çıkmaktadır. Vize kurallarına uymanız durumunda sonraki vizelerinizde bu süre artış gösterebilir.