İspanya Turistik Vizesi

İspanya en çok ziyaret edilen ülkeler arasındadır. Tarihi eserleri, tarihle iç içe şehirleri ve Akdeniz sahilleri yıl boyunca İspanya’ya turist çekiyor. Barselona, Madrid, Sevilla, Granada gibi şehirler ve Ibiza, Mallarco gibi adaları en çok ziyaret edilen bölgelerdir. İspanya’ya turizm amaçlı seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının İspanya Shengen Vizesi almaları gerekmektedir. İspanya Shengen ülkesi olduğu için herhangi bir Shengen vizesiyle de İspanya’ya geçiş yapabilirsiniz veya İspanya’dan başka bir Shengen ülkesine geçebilirsiniz. Ancak vize süreleri içinde seyahat edebilirsiniz.

İspanya turistik vizesine başvuracak kişi, İspanya Konsolosluğu’nun ve Büyükelçiliği’nin 90 günden az kalışlı turistik vize başvurusu için istenen güncel evrakları, kişi çalışma şekline ve seyahat amacına uygun olarak hazırlamalı, seyahat gidiş-dönüş tarihlerini gösteren uçak biletlerini hazırlamalıdır. 

 İspanya Turistik Vize Evrak Listesi

 • Başvuru Formu: İspanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgâh (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli),  Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

İspanya’ya seyahat etmek isteyen TC vatandaşları tüm evraklarını hazırladıktan sonra vize başvurusuna gitmeden önce randevu almalılardır. İspanya vize randevuları İspanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize ofislerinin web sitesinden alınmaktadır. Başvuru sahipleri randevu bilgilerini doğru girdiğinden emin olmalıdır. Randevu tarihinde başvuru merkezinde bulunmanız gerekmektedir.

Başvuru esnasında parmak izi istenecektir. Parmak iziniz 5 yıl boyunca arşivde saklanmaktadır. Bu yüzden son 5 yıl içinde Shengen Vizesi aldıysanız parmak iziniz alınmayacaktır. Daha sonra vize ücretinin ödemelisiniz. Ödemeyi de yaptıktan sonra tüm işlemleriniz tamamlanmış bulunmaktadır. Vizeniz sonuçlandığında sizinle iletişime geçilir. Önceki vizesinden ret alan kişilerin verdiği parmak izi geçersizdir. Tekrar parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Vize reddi aldığınızda bu karara itiraz edebilirsiniz. Öncelikle konsolosluktan randevu almalısınız. İspanya Konsolosluğu yalnızca çarşamba günü itirazları kabul etmektedir. Randevu saatinde orada olmalısınız. İtiraz randevunuza giderken yanınızda ret kâğıdınızı, ret sebebini değiştireceğinizi düşündüğünüz dokümanları ve İspanyolca ya da İngilizce yazılmış itiraz dilekçenizi de götürmeyi unutmayınız.

İspanya turistik vize süresine İspanya Konsolosluğu karar vermektedir. İlk kez Shengen vizesi alan kişiler için genellikle 1-2 haftalık vize verilir. Vizeyi kullanış şeklinize göre bu süre artış göstermektedir. Bu yüzden vize bitiş tarihinden önce Türkiye’ye dönmeniz, seyahat kurallarına uymanız sonraki vizelerinizi etkilemektedir.